awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

as the wavelength of A wave in a uniform medium increases, its speed will what?
What Name was given to military expeditions to the Holy Land
why were abolitionist opposed to how cotton was produced in the south
Which of the following electromagnetic waves are listed in the correct order from longest wavelength to shortest wavelength? A. infrared, ultraviolet, visibl
What arguments does Graff give to get Ender to leave?
it is 10 3\5 miles from Alston to Barton and 12 1/2 from Barton to Chester.the distance from Alston to Durban,via BARTON and Chester,is 35 miles.how far is it f
Why are economies never purely market or command economies? A. International law prohibits purely command or market economies. B. Government officials do not re
Electromagnetic technology is used in many different ways today. Which of these are uses of this technology?
what is s squared +2x-35 factor
what was Aphrodite's birth and infancy as a baby