Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

I need help with #31 and 33
How did the geography of south america influence the development of the early complex societies there?
Help me answer this question
What are the similarities between the northeast and southeast regions
Nickel has a face-centered cubic unit cell with an edge length of 352.4 pm. Calculate the density of nickel
What is the product? (8×10^2)⋅(2.5×10^2) a) 2×10^2 ​ b)​ 2×10^3 ​ ​c) 2×10^4 ​ ​ d)​ 2×10^5 ​ ​
In a __________ study, only the experimenter knows who is the control group and who is the experimental group.
For any approximately normal distribution, how can we find the relative frequency of the scores?
Help me find the measures
What is ironic about edwards sermon delivered over 100 years after bradford and his fellow separatists arrived on american soil?