dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

Compared to the physical and chemical properties of the compound NO2 the compound N2O has (1) different physical properties and different chemical properties (2
What is the gram-formula mass of Fe(NO3)3? (1) 146 g/mol (3) 214 g/mol (2) 194 g/mol (4) 242 g/mol
What is the name of the Vice President of the United States now?
Which of the following does a business setting call for? formal language avoiding slang a detached tone professionalism all of the above all of the above except
What movement tried to end racial discrimination?
How old do citizens have to be to vote for President?
We elect a U.S. Senator for how many years?
What are the two major political parties in the United States?
We elect a U.S. Senator for how many years?
Which reaction is single replacement? (1) 2H2O2 --> 2H2O + O2 (2) 2H2 + O2 --> 2H2O (3) H2SO4 + Mg --> H2 + MgSO4 (4) HCl + KOH --> KCl + H2O