grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

The four applicants for a $40,000 loan are Robin Smith, Amari Jones, Jamie Ford and Blake Felder. Who is the youngest loan applicant? O Jamie Ford Robin Smith A
Angle x and angle y are complementary. Angle x is supplementary to a 128 degrees angel. What are the measures of angle x and y
plsss help solve for x
What changes did the reforms of the Meiji restorantion bring about in Japan
Blood pressure can be measured with a sphygmomanometer. When the display indicates diastolic pressure, what is heard through the stethoscope? Why?
Please help me, I linked an image of the assignment.
If KC = 31, what is KN?
In double-entry bookkeeping, what goes in the left
what does elements do carbohydrates contain
A souvenir of the Eiffel Tower is scaled at 1/80 inch to 1 foot. If the first-story platform of the tower is 189 ft high, find the height of the first-story pl