xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Why are the Muslims and the Jews are fighting over Israel?
The Virginia town where Robert E. Lee surrendered to Ulysses S. Grant in 1865, ending the Civil War
The point where the two axes intersect (0,0).
This watery vacation spot is considered part of both California and Nevada. Name this lake
The 15th Amendment, which granted African Americans the right to vote, was passed on which date?
Where does the Liberty Bell hang?
What do tire treads, rubber mats, automobile breaks, and tennis shoes have in common. -They reduce friction -they are lubricants -they increase friction -the
This patriotic hymn, also called “America,” shares its tune, ironically, with “God Save the Queen,” the British National Anthem. Name it. a. “My Country, ‘Tis
What is the formula for Slope-Intercept Form of the Line
The song “America” by Neil Diamond conveys a positive message about what often contentious issue?