daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which organic reaction produces rubber and plastics? A) polymerization B) esterification C) saponification D) fermentation
A large telephone company has hired lobbyists to try to persuade lawmakers to reduce governmental regulation over the telecommunications industry. Why might the
Sustainable development and land use planning are most concerned with _______. a. reducing pollution in large cities b. improving long-term city 6 c. increased
What causes a torn muscle and how can you treat it?
Which president is credited with creating Social Security? A. Warren G. Harding B. Woodrow Wilson C. Franklin Delano Roosevelt D. Herbert Hoover
A kingdom is a level of classification that contains a few closely related species. a. True b. False
Which leader was assassinated on January 3, 1948? A. Muhammad Ali Jinnah B. Saad Zaghlul C. Mustafa Kemal Atat rk D. Mahatma Gandhi
The Spanish-American War was fought over the independence of which country? A- the United States B- Mexico C- Cuba D- Spain
What is scale of quentity
The leaf-cutter ants do not feed on leaves. a. True b. False