Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. The bats in this cave hang upside down. B. The vegetables in our garden has wilted. C. At
How does the pistil of flowers help the plant reproduce?
2/3 of 9 pennies are ?
irregular galaxy definition
What is the value of each digit in this number 58
Which of the following is a TRUE statement regarding the discrimination those with HIV/AIDS face?
what is the law of conservation of mass
prototypes are especially important in the process of
if one base of a trapizoid is 7.2 inches and the other base is 6.4 and the hieght is 3.6 what is it all around
What is the most important effect on Earth of the Great Ocean Conveyer Belt?