alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

If your target audience is parents, what should you do in your ad for maximum appeal? A.show them your product is exciting. B.Show them your product has value
_____ bond together to form molecules.a. protonsb. ionsc. atoms
goose is to geese while child is to what?
While playing a game, you move back 5 spaces with the roll of the number cube. Your friend moves forward 3 spaces. Write each amount as an integer.
Which data-gathering activity would be useful for a biomechanical analysis? creating a graph that compares the salaries of professional gymnasts comparing the
is "are broken" a noun, pronoun, adjective, verb, adverb, preposition, conjunction, interjection
what is the value of the expression 9 − (fraction 1 over 2)4 ⋅ 48? 1 3 6 9
if the temperature is cool outside, the skin tends to in response
please help simplify these three math questions!
which primary source document could help a historian understand why the civil war started