ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Please answer following directions giving explanation tysvm!
which of the following influenced the writing of the declaration of independence?
describe a capricormus constellation ​
3(–2p + 2) simplfy need this done plz giving 10 points
If a 28 inch stained glass window costs $1.25 per square inch, how much will the window cost?
which line has the greatest slope? y=2/3 x -20y= 1/3 x +100y= 2/5 x +2y= 4/12 x​
The ability to make pigment in the hair is a dominant trait. In hair color, a person with one dominant gene...(I just selected an answer. I don't know if it is
Polar air masses bring warm temperature and have lower air temperature? T or F
The number one cause of death in developed countries is
Alex divides by 2, then adds 5 to get an answer of 4. What was the original number?