kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What is the graph of g(x)=(0.5)^x+3-4
Chronic myeloid leukemia (CML) is a genetic disorder associated with the Philadelphia chromosome. The Philadelphia chromosome is a mutation in chromosome 22. Pa
Tips for spending wisely include _____.
Which sentence from this portion of the story suggests Negore may not be the coward everyone thinks he is? "Black anger ate at his heart; but he gave no sign…"
HELP! WILL MARK BRAINLIEST. 25 POINTS.
Splitting a polygon into triangles is a method used in calculating the sum of the interior angles of a polygon. Using this method, how many triangles does a 7-s
what is the u.s. conversion to Swiss Francs
Which of the following stanzas use imagery to convey a mood of dread? Now droops the milk-white peacock like a ghost, And like a ghost she glimmers on to me. N
8014÷8= A resposta por favor
According to david harvey, cities as well as suburbs can be understood as __________ humans established to serve their needs