cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

what is 5 divided by 3,200
What organelles could you find in lettuce cells but not mouse cells?
a number equivalent to 63.24
Need help solving this problem 12-3b <9
When you read a diary entry from fifty years ago, you will receive the story from what point of view? a: several people’s point of view b: one person’s point of
What would seasons be like if the revolution around the sun took 2 years
What is the verb in this simple sentence? My favorite vegetables include carrots, cucumbers, and broccoli. A. vegetables B. and C. include D. favorite
why is it helpful to sequence many Human genomes, instead of just one?
A heater with an effective resistance of 4.8 ohms is connected to 240.0 volts if it operated approximately 25% of the time and electricity costs $0.10 per kWh w
how did john adams change the world