ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

What is the independent and dependent variable for a dry ice experiment
in 1981, about $1.1 million was lost due to fires. in 1988, the loss was about $9.6 million
-1/3d=12 can you help me find d?
James is driving north, at 100km/hour. He uses cruise contrast speed, and the road is straight. What is his rate of acceleration?
Write 33/36 in the simplest form
The machine gun did all of the following, except a. enabled soldiers to kill from a distance. c. increased war casualties. b. made the foot soldier unnecessary.
What is the answer to 0.04 is 1/10 of
The plains Indians embraced the ghost dance movement because they were?
The type of writing most often required of college students is _____. descriptive analytical expository argumentative
"Instead of being delighted, as her husband had hoped, she flung the invitation petulantly across the table, murmuring." What does the word petulantly mean? A.