giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Lena bought 10 pounds of potatoes for $5.50 write the cost as cents per pound

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
10 pounds of potatoes for $5.50
one pound = $5.50 / 10 = $0.55

answer

it cost 55 cents per pound
Answer Link
cartersanders cartersanders
  • 02-08-2017
Just set the proportional problem up with the total cost over the total pound 
Answer Link

Otras preguntas

How do u solve ratios
Which is a sentence fragment? A. He mentioned it, but nothing more. B.Yesterday waves crashed against the jetty. C. A cup of milk, two eggs, and a bowl. D
A class has 6 boys and 15 girls, what is the ratio of boys to girls?
Which sentence is appropriate in a letter to a friend but not in a formal report? a. Brisbane is located about ten hours north of Sydney, Australia. b. It's a
what is the square of 1.1
What is 12,000 rounded to the nearest thousands
what is 0.3 repeating as a fraction and in simplest form
Pathology in a sentence
write a real world situation that could be modelled by the equation 100-6x=160-10x
What religions of the world had Europeans explored by late 1700