leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Was the Industrial Revolution more beneficial or harmful? Why?
What is the first line in huckleberry finn?
Write the equation of the line with a slope of -1/3 and passing through the point (6, -4).
In 1630 the rev john Winthrop called for?
h=vt-5t^2, solve for v
When shelley called storm clouds "angels of rain and lightning" in line 18, he used _____. metaphor simile paradox?
Can you help me figure out how to solve the following equation for x?
A wood frame costs $1.50 Per inch. Write an expression to find the cost of a wood frame. Use the algebraic expression.
enny places a strip of pH paper into a solution. When she removes the pH paper, it has turned yellow-green. What should Jenny do next to determine the pH of he
What can you predict about sand dunes over time?