HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

what orbits the nucleus of an atom?
Which enzyme would most likely function in the stomach? Support your answer.
Which statement best expresses the philosophy of humanism? (1) God selects those to be saved. (2) The pope expresses the ultimate word of God. (3) People have p
Increases in trade and commerce that occurred during the late Middle Ages in Europe resulted in (1) lower living standards for guild members (2) the development
A substance that contains hydrogen that may be replaced by a metal is a/an
Among the legislative acts passed during Franklin Roosevelt’s first term as president, which one gave relief to artists, actors, and writers? a. Works Progress
1 \ 3 ( 24p - 66) = 3p + 43
1.5 yards of ribbon If each ribbon costs 10 cents per foot, what is total cost of ribbon in dollars
you ride your bike for a distance of 30km. you travel ata a speed of 0.75km/minute.how many minutes does it take
how to integrate 1/(1-y)^2