Seudónimo Seudónimo
  • 04-03-2015
  • Mathematics
contestada

Which rate is a unit rate?
$250/40 hours
26 miles/1 gallon
1 cup/3 scoops
300 miles/5 hours

Respuesta :

yearofthedragon yearofthedragon
  • 04-03-2015
26 miles/1 gallon. A unit reate is a rate with 1 in the denominator.
Answer Link

Otras preguntas

Comparative study of rainfall in Kerala and chhattisgarh through bar graph
Click one of the arrows to see how Viviana's cholesterol levels change if she changes her intake of a particular type of fat for a period of two months. Notice
54 = 3*3*3*2 Which of the following products is NOT a factor of 54? A - 2*6 B - 2*9 C - 3*6 D - 9*6
There are 5 boys and 6 girls participating in a singing contest. What is the likelihood that a girl will win the contest?
Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then
give an example not illustrating popular sovereignty
Which of the following is the FIELD in a database table? Account_Balance $2,109.49 $1,345.20 $969.78
Solve the following system of equations by elimination. Express the solution as an ordered pair (x,y). 3y+2x=6 5y-2x=10
check the given picture below.
Krista said she could sketch 12 out of 20 drawings for the art fair. On Wednesday, she sketched 4 drawings. What percent of the 20 drawings does she still have