Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

explain why so many different types of organisms exist on earth today
What does "I have a soul of lead" mean in shakespeare?
which is not an improper fraction equal to 8?
A wave's frequency is 2Hz and its wavelength is 4 m. What is the wave's speed?
Which German author of the Romantic movement wrote The Sorrows of Young Werther, a novel about a hero who completely followed his heart rather than his head? A.
Which of the following is a radical? O H OH H2O
list the layers of the sun in order from the innermost to the outermost.
Thomas has a box with four black color bottles and eight gray color bottles. Two bottles are drawn without replacement from the box. What is the probability tha
The word theory used in a scientific sense most closely means
How did Darwin interpret the fossil record?