piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of (j+3k)(5)? j(x) = (x + 4)^2; k(x) = 8 - x (j + 3k)(5) =
What type of graph would you use for a set of numerical data with a range of 90, from 5 to 95, where you wanted to find the typical data value?
A certain type of bacterial cell divides into two cells every hour. So, in a colony of these cells, the population doubles every hour. ANSWER QUICK AND PLEASE B
If anyone knows the answer to these, that would be great!! And label like for example 1) b...thanks in advance!
How long does a mutation last?
What type of heat transfer occurs when particles bump into each other? A.Convection B.Insulation C.Thermal Conduction D.Thermal Radiation
How does an increase in the amount of charge on an object affect the electric field strength created by the object?
mas promessas sao falhas. no começo vai um mas ou mais?
What is not a correct translation
The product of 3 consecutive odd numbers is 2,145. Enter a simplified expression for finding the numbers. Let n be the first odd number.