EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Which line from the text provides the most information about how stoppard's play differs from Shakespeare's and his treatment of the two characters
Write a fraction with a denominator of 4 that is equivalent to 6/8
What are characteristics of a market economy?
What are characteristics of a market economy?
What is a REAL LIFE example of passive transport? Please answer asap!
Which best describes the process of making recombinant DNA? The isolated DNA is inserted into a mechanical vector for cloning. The DNA fragments are connected t
I'm stuck on this question: Find the 3 consecutive numbers whose sum is 438. Can someone take me through it?
The smallest particle of an element is a(n): electron neutron atom
please help me!!!!!!!!!!!!!!
Why is common sense important?