amarakcruz amarakcruz
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

I need help with this question

I need help with this question class=

Respuesta :

RocketMath
RocketMath RocketMath
  • 01-08-2022

Answer:

2.72 / 16 x 28 = $4.76

Step-by-step explanation:

Since they give you $2.72 for 16 ounces you put in:

2.72 / 16 x 28 = $___

Then you just solve it to get $4.76:

2.72 / 16 = 0.17

0.17 x 28 = 4.76

Answer Link

Otras preguntas

What is the mean of 87, 93, 86, 90, and 84?
The length of a diagonal of a cube with edge length 25cm
5x+4y+100 in slope intercept form
An airplane travels 3,260 kilometers in 4 hours. What is the airplane’s average speed?
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
“The genetic code is universal.” Explain this statement.
Does every point lie in a quadrant?
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?