MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

Mosaics are pictures or decorations made using small, colored pieces of glass or stone. What did early Christian mosaics, such as the Parting of Lot and Abraham
objects that have no mass
Different functions of homeostasis and metabolism?
Are michigan state and ohio state rivals
Fill in the blank with the correct pronoun. Hoy es el cumpleaños de mi madre. ______ tiene cincuenta años. Yo El Ella Nosotros
how many hours of training would you need to have a monthly pay of $2620
four more than the product of one and a number x
In what amendment of constitution should you use if a person you are defending is suffering from cruel punishment
Solve for x: −2(x + 3) = −2(x + 1) − 4
Which of the following describes how binary fission and mitosis are similar? A)They are both used for growth or repair. B)They both break down membrane-bo