ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

look at the image below over 100000000 points brainly instructer
pls help asap .........................
What are the best extracaricular activites to get selected in a top university ?(By the way im indian )​
Who is an at-risk driver? A driver who is following all rules properlyA driver who adapts to the driving situation A driver who is aggressive in traffic A drive
A rectangular field 50m wide and xm long, requires 260m of fencing. find x.​
Value of g increases with the (a) increase in mass of the body (b) increase in altitude (c) decrease in altitude (d) none of the above
what is tue cause of upthrust ?​
a) "Tranings are are the most important part of any occupation": justify it​
why are green plants known as producer?pls tell answer in short :)​
Which of the following could be trigonometric functions of the same angle?