kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Union forces operating in _______ were very successful in achieving their goals. california florida the west the east
540.1 is 55% of what amount
Alex is making puppets for a show. He bought all the string needed for $125. It costs $18 for the remaining materials to make each puppet. What is the total cos
What is the electron configuration of the oxide ion (o2–)?
What is the lowest temperature a human can survive?
Tapiwa raked 5% more leaves than Adam raked. Together they raked 697 liters of leaves. How many liters of leaves did Adam rake?
Your patient has been admitted to the emergency room with an occupational injury from an industrial saw. he has lost a significant volume of blood. what effect
The phrase "they gave the last full measure of devotion" means A. they measured the ground for the correct proportions. B. they lost their lives for what they
How to factorise[tex] {8x}^{2} - xy - {7y}^{2} [/tex]
How can friends be both positive and negative influence regard to tobacco