CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

what factors led to egypt losing its isolationist perspective in the near east?
The number of text messages sent daily by a student is a poisson random variable with parameter λ=5 .in a class with 20 independent students, what is the probab
Nine people come to a party and shake hands with each other. If each person shakes the hand of every other​ person, how many handshakes​ occur?
Which leading african american helped to found the naacp?
g (a)=2a+2 and h (a)=-2a-5. Find (g •h)(-4+a)
Multiply (2 – 7i)(–1 + 4i).
Specialized protein molecules that help control chemical reactions in the cell are
How many significant figures are in the number 0.002849?
Which is the constant term of the algebraic expression -2x2 + 17 -15x + 7xy? -15 -2 7 17
Did everyone own slaves in the south