27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

2. The four main systems of the Earth are
find 3 consecutive even integers with a sum of -30
the wires inside a cable each have there own plastic insulation .why does the insulasion have diffrent colours
What's another name for the water cycle? A. evaporation cycle B. hydrological cycle C. condensation cycle D. hydrogen cycle
Which sentence is correctly hyphenated? Which sentence is correctly hyphenated? She decided to take the long-winding road. A tall-dark man approached the entra
What numbers equal 77
PLEAS HELP. A museum is creating an exhibit about atoms.Which type of exhibit would best explain what atoms are. A:put an atom on a poster in the exhibit
What point of view provides information about others? a. first person b. second person c. third person
Lee and Celia are lab partners. While Celia pours a chemical into a graduated cylinder, some of the chemical splashes onto her arm. What should happen next?
Veronica is saving money to by a saddle for her horse that costs 175 . She plans to save $10 the first month and then increased amount she say's by five each mo