agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

The stock is worth at least $14.50
What would rescued suvivors from the titanic look like?
Identify at least two ways that the calorimeter could be improved?
PLEASE HELP!!!! HURRY 20 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  What did you have to do to obtain land if you where a sell
How do you determine whether an infinitive is a noun, adjective, or an adverb?
Manuel and Sonja are shopping for school supplies. Manuel is buying 5 notebooks and 3 pens at a cost of $21. Sonja is buying 6 notebooks and 5 pens at a cost of
According to maslow, what did albert einstein, mahatma ghandi, and eleanor roosevelt have in common?
Anyone good at poetry??? I just need help analyzing this one short poem, please... The Hurt Sonnet by Casey Thayer Dark days when I awaken so I slump back to t
The era between reconstruction and the progressive period represents the
The French biggest rival for America empire was A Britain B natives C colonist