harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

answer these question with full step​
What group supported political machines
Q varies inversely as the square of p, and Q = 36 when p = 7. Find Q when p = 6. A. Q = 176 B. Q = 6 C. Q = 49 D. Q = 42
Find the measure of angle y. Round your answer to the nearest hundredth. (please type the numerical answer only) (6 points)
4. Choose the statements that CORRECTLY describe a physical feature found in Georgia. - The Okefenokee Swamp is found in southeastern Georgia. - The Fall Line s
A group of students working in a high school chemistry lab believe they have discovered a new element! How exciting! Upon further testing by scientists (with b
What is journalism based on todays world?
Guys help me I need help what is 5/6 divided 1/2
When Virginia became a royal colony how many people were still alive
8/m-9=6/m-8What does m equal?