mckennat227
mckennat227 mckennat227
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Write the equation. John is buying flowers for his sweetie. The roses cost $1.25 each and the vase to put them in costs $15.​

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

y=1.25x+15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Do you know the muffin man?
Indicate whether the sentence or statement is true or false. The Boston Massacre helped repeal the Townshend Acts.
On Jan. 1, 2014, Westerfeld Company placed into service a machine that had an acquisition cost of $60,000, a salvage value of $6,000, and an estimated useful li
One Step Equation. One Step Multiplication. 1) 4x=12 2) -6x=48 3) 11x=-121
Which situation best illustrates the function of money as a measure of value? A. A farmer trades one of his cows to his neighbor for three of her sheep. B. A ba
Read the phrases and match each one of them with the shopping place. Match Term Definition Supermarkets in Ecuador A) A specialty store where you might buy meat
By 2010, three out of four Americans were older than 65. lived in the Sun Belt. were immigrants. lived in urban areas.
Plz help!!!! Improvements in infrastructure and affordable transportation in the United States in the mid-1950s allowed people to have more choices in where the
HELP ASAP ITS DUE AT 9
i need a title for this mang it is not done yet ples help and make it matches the thing down below and tell me how you like it and what i should add There was a