schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of m2 - 2mn + n2 for m = -2 and n = 4?
If we do not pay our student loans, then our credit score will be ruined. we will not pay our loans. therefore, our c
The contrapositive of the following statement is true “If two angles are vertical angles, then they are congruent”
Find all solutions to the equation. cos x = sin x
Detached earlobes are dominant. If a mother has the genotype Ee and a father has the genotype Ee, what is the chance that their child will have detached earlobe
The nurse assessing a patient with poor arterial circulation in a leg may expect to find ________ when assessing the patient's legs
How to go from sum of products to product of sums?
What freedoms were guaranteed to African Americans after the Civil War?
Use basic identities to simplify the expression. cos θ - cos θ sin2θ
Because the Gulf Stream carries warm water up from the Gulf of Mexico, what effect does it have