eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

a square tile with perimeter of 32 inches. what is the length of each side of the tile?
a red tree frog can jump up to 150 times its body length. how far can this tree frog jump? <---------5cm--------->
Which organelle is responsible for carrying out the process of photosynthesis and producing surgars for the plant cell?
remove the parentheses from the following expression, and combine like terms. 2x(y-z) + x(y+z)
X/7-4=-2 thancks if you help me
How many normal modes of oscillation or natural frequencies does each if the following have: ( a. a simple pendulum ( b. a clothes line ( c. a mass oscillating
I really need help in a biology. I don't what type of experiment I should conduct. For this assignment, you will demonstrate what you have learned about the pro
Rewrite 79/10 as a mixed number
why do lower prices increase the demand for product or services
How do "A Psalm of Life" and "Auspex" differ in how they describe the concept of time?A) “Psalm” suggests that the passage of time cannot defeat the soul, while