We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Is it possible to see the Milky Way from Earth or do we need satellites?
How should Mansa Musa manage his wealth, the pilgrimage, and power in Mali and West Africa? Explain your answer.
Which soft drink was specifically created by the coca-cola company to compete against dr pepper?.
Which of the following is not one of the four things that all organisms need to survive? A. water B. air C. a source of energy D. the ability to move
A writing system in which the symbols stand in a many-to-many relationship with sound segments is ______.
A circle is centered at (4, −7) and has a radius of 5. Which of the following is the equation of this circle? Group of answer choices (x + 4)2 + (x − 7)2 = 5 (x
A cylindrical vase is 10 centimeters in height. When filled to the very top, it holds 125 cubic centimeters of water. What is the radius of the vase, rounded to
early childcare educators do everything except
Which statement is the best example of a supporting reason for this claim? All students should be required to learn a second language. OA. Examples of second la
Perform the indicated operation