victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Write a fiction story about Día de los muertos in Spanish. Be at least 10 sentences.I AM NOT LOOKING FOR THE DEFINITION OF DÍA DE LOS MUERTOS. I NEED A MADE UP
help me with the question of o.math​
how do you feel about yourself as a responsive citizen​
What is the behavior of the graph y=2x3+x2−7x−6 at each of its zeros
The probability of drawing a red candy at random from a bag of 25 candies is 2/5. After 5 red candies are removed from the bag, what is the probability of rando
Find all complex solutions of 2x^2+x+6=0. (If there is more than one solution, separate them with commas.)
my house has only one post​
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW RHE ANSWER!!
Write the parametric equation of the line: 10x - 4y = 20
A sample is generated from a population of 20 items. Each of the 20 items are given a label, and a 20-sided die is rolled 3 times to determine which 3 items are