ellejung76
ellejung76 ellejung76
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me!!!

Solve for x

Please help me Solve for x class=

Respuesta :

nicolechartier nicolechartier
  • 03-11-2021

Answer:

x=-4

Step-by-step explanation:

Set both equations equal to each other.

x +11=3x+19

solve for x.

Answer Link

Otras preguntas

Find the error with subject-verb agreement. Select the incorrect verb and type it correctly. Dominic's short story describe the adventures of a fictional ninete
Everyone was born original, don't die a _______.
The line plot below shows the number of juice boxes Sandy drank on specific days. On which dates did Sandy drink the most and the least number of juice boxes?A.
A package of 8 batteries costs $4.72. What is the cost per battery? (hint:find the unit cost, or the cost of one battery
Should Congress more closely respond to the will of the people, or does the current arrangement of a House of Representatives and a Senate provide the right mix
What is the first step in solving the following system of equations? 3 x + y = 23. 8 x + 2 y = 23. Substitute the value of y from one equation into the other eq
Order the numbers from least to greatest 3 7/9 , 3.65 , 3.6
PLEASE help im stuckWhat management principle caused the cost per bushel to change? Explain how the principles applied to this example.
please solve for m<TVU​
pleas help me with my question​