Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

What might scientists predict if the rovers find water on mars
In a Punnett square, a recessive allele is recorded as a upper case letter. lower case letter. number. symbol.
In the 1850s, the North and South strongly disagreed about the production of cotton. the growth of commerce. the diversification of industries. the spread of sl
Bush's political philosophy was moderate. true false
The Box below is 6×1×2 arrangement of drinking cans. suppose the dimensions of the box are, in centimeters 39×13×12.25 what is the surface area of the box?
Danica has laid out floor tiles so they form a rectangle with a perimeter of 18 inches.What is the difference between the greatest and least possible areas of
what is equal to 2/3
what are the factors of the following quadratic equation 12=x^2-x
what is 60/100 in simplest form
x^5(1-x)^6 How to find the critical points