s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

What are two movies which titles relate to 4th of July?
The economy of the Hopewell people of North America was based on?a. no sedentary activities, but trading of plants for medicine.b. full-scale domesticated agric
What event took place to celebrate the signing of the Declaration of Independence? a. the Liberty Bell was rung b. an effigy of King George III was burned c
The withdrawal of eleven Southern states from the Union in 1860 which precipitated the American Civil War 1860 Election Secession Populism Dawes Act
Two men who signed the Declaration of Independence went on to become U.S. presidents. Who were they?
This haunting and eloquent military tune originated as a signal to mark the end of the day, and is used today at funerals, wreath-laying services, and memorial
Individuals who are approximately the same age and are linked by common interests, including friends, classmates, and the 'kids in the neighborhood,' are most
What was manorial system
The numerical factor of a term. In 5x, the 5 is the coefficient. Identities Origin Exponent Coefficient
The oldest rock in the world, the Granitic Gneiss, was found in what state?