mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

which two types of energy are formed by the transformation shown in the photo
5 Both the House and the Senate pass a bill. The bill is then submitted to the president. Which is NOT an option for the President? * (20 Points) O Let the bill
What you think you know about the role of the court in your own words 5 sentences
John has $175 in $5 and $10 bills in his drawer. The number of $5 bills is three times the number of $10 bills. How many of each are in the drawer?
French HW :) 10 points I’ll give brainliest title
Part A How does the author of “Solar Power for Public Buildings” conclude that converting all public buildings to solar power will boost California’s economy? b
In 100 words write about a holiday you like most of all. about-New year
Which of the following is a true statement about ocean ridges
Help pls main idea and 3 supporting ideas
The potential economic benefits that are lost by chaking one choice instead of another are called what?