mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

What time period did the vasco da gama sails around africa and reaches india?
What are the phases of the moon and how does the sun's position create them?
Martin buber states that "i-it" and "i-thou" represent two ways in which humans can relate to one another. what is the difference between these two types of rel
What is 65/200 simplified
Which of the following is not a common element of Anglo Saxon literature
What was the advantages of living in a medieval city
Contrast the atmosphere with the biosphere
The shortest known adult woman is about 24 inches tall and tallest known adult woman is about 92 inches tall. Write an absolute value equation that represents t
Triangle PQR has vertices P(4,-1),Q(-2,7), and R(9,9). Find an equation of the median and altitude from R.
Hey can someone help me if you know this please help I will appreciate it