LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

A client is being assessed for acute laryngitis. the nurse knows that clinical manifestations of acute laryngitis include:______.
Many classic experiments have given us indirect evidence of the nature of the atom. Which of the experiments below did not give the results described?
The nurse is caring for an alert 2-month-old child and assesses a sunken fontanelle. which action would be most appropriate for the nurse to take based on the a
what controls all the physical parts of a computer
If the equation of the line y = 13x-6 is changed to y = 325x - 6, how is the graph changed?​
what controls all the physical parts of a computer
Anna's meal consists of a bean burrito, tortilla chips, Greek yoghurt, and a cup of chocolate ice cream. The total caloric value of this meal is 630 calories, o
f(x) = 3x^2 - 5x + 2 g(x) = 3 - 2x find fg(x) in its simplest form
A student collected data on the size of coffee chosen by customers at a convenience store, and whether the customers took their coffee with cream, sugar, or bot
What do you call less fortune people in history