britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Plz hurry (Inequalities)
Darius buys a bottle of a chemical solution that contains 70% alcohol. The bottle contains 500 millimiters of solution. How many millimiters of alcohol are in t
The beginning inventory at Midnight Supplies and data on purchases and sales for a three-month period ending March 31 are as follows: Date Transaction Number of
was mercury always in the position it’s found in today? explain
The theme system is best described as
justin purchased n notebook. they were 4 dollars each. write and equation to represent the total cost c that Justin paid.
monogram most likely comnsist?
first person gets points! hurry
1. **How does the amount of carbon the US emits compare to other countries?
Which course of action would the WTO take if member A tries to impose a trade barrier against member B? A. Member A would be suspended from the WTO. B. Member