lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

how is an organisms success determined by its environment?
What is the slope of a line that passes through the points (-2, -7) and (-6, -2)?
What do you think George Washington meant when he once complained "we are one nation today and thirteen tomorrow. Who will treat with us on such terms?"
Help me ASAP PLEASEEEE!!!!
How are temperate grasslands in tropical savannas the same
Read the sentences from the "Ellis Island Oral History Project" excerpt. When we got on the Rotterdam, we had a field day. One, I was never on ship before and i
Divide and simplify your answer 2 1/2 divided by 3 3/4
find missing angle..x=??
WRITINGImagine you are a monkey that performs tricks on the street for the entertainment of passers-by Think of the time before you were trapped. Write about wh
The angular velocity of a 755-g wheel 15.0 cm in diameter is given by the equation ω(t) = (2.00 rad/s2)t + (1.00 rad/s4)t 3. (a) Through how many radians does t