pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

WS= Help me please thanks so much :) I appreciate it
When making up an audience-analysis questionnaire, you should use __________ questions to get at the strength of a respondent's attitudes or feelings
URGENT What is the discontinuity and zero of the function f(x)= (x^2 - 4x - 21)/(x + 7)
how much power is radiated as a sound from a band whose intensity is 1.6x10-3 w/m2 at a distance of 12m
The following scatterplot shows the percentage of the vote a candidate received in the 2016 senatorial elections according to the voter's income level based on
True or false? the patient should be given a receipt for payments on account even if the account is not paid in full.
Find the area of the following shape. You must show all work to receive credit.
The O2 molecule breaks apart at lower wavelengths than the O3 molecule. What is the main reason for this?
If s(x) = 2 - x and t(x) = 3x, which value is equivalent to (s•f)(-7)?
According to the assigned reading, in the united states, the amount of caffeine contained in an energy beverage must be stated on the label. a. true b. false