prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Graph the rational function f (x)=- 3x + 1 -x+2
Can abnormality exist outside of a cultural context
If a triangle has two of its shorter sides measuring 7 and 12, what is a possible length of the longest side of the triangle to make it acute?
In health promotion, the most important nursing role is:a. teaching safe health practicesb. assessing the individual's health needsc. reducing potential health-
What happened to the Sudetenland as a result of the Munich Agreement?
what is an acceptable reason for a new federal bureacratic organization to be created as an inependent executive agenv\cy
Describe how Napoleon's military conquests changed both the map of and the political balance of power in Europe—that is, describe the "new European order."
Anna's back Garden consists of a rectangular lawn measuring 9m by 7m, surrounded by a gravel path of width X metres. Find, and simplify, an expression for the t
i will mark brainlist ​
PLEASE ANSWER ASAP!!!!Divide. Equation and answer choices in pictureany unrelated answer will be reported​