guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Please help with all
at track practice Trina and 8.5 miles in 41 minutes and 22 seconds on average how long did it take Trina to run each mile
What is it called when a user makes a typing error when entering a url that takes him to an imposter website?
A number increased by 5 is equal to 34.find the number
Based on structural classification, a neuron that has one axon and one dendrite is called a/an ___________.
The small increase in global oil production coupled with an increased demand for those resources leads to _______.
Can someone answer this?
A literary magazine editor must choose 4 short stories for this month's issue from 17 submissions. in how many ways can the editor choose this month's stories?
distribute 1/3(12y - 9) Answers 1. 36y - 27 2. 4y - 9 3. 4y - 3 4. 36y - 9
Which of the following most inspired the inclusion in the Declaration of Independence of the right of the people to revolt against a tyrannical government? Sel