lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

5 √8 √8/3√8^5 Can someone explain this please??  Am I doing this right.  =8 1/5 8 1/2 divided by (8 1/3)^5  then I get stuck
Write 3x(x+4)(x-1) in standard form.
(10 letters) the second number in an ordered pair it tells the distance to move up or down from the origin13. a word or phrase (16 letters)
multiply an odd by an even gets you an even is that impossiblie, likely or possible
Do you know the inequality? Please explain and show answer :)
look at the picture , may you please help me :)
What arguments did supporters of the public school movement make to support their cause
PLEASE HELP I WILL GIVE YOU 15 POINTS If 48.5 grams of aluminum metal (Al) react with 62.8 grams of sulfur (S) in a synthesis reaction, how many grams of the ex
which phrase best describes cellular respiration,a process that occurs continuously in the cells of organisms
AP Psych An understanding of the spacing effect provides insight into effective strategies for... A) rehearsal B) chunking C) repression D) automatic processing