lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

A type of learning where you watch the behavior of another person or model is called __________ learning. a. cognitive b. observational c. latent d. reward
how many times can 64 go into 7
hector serves ice cream at a local ice cream shop.he sell 19 ice cream cones on satuday,2 ice cream cones on sunday,and 153 ice cream cones for the entire week.
what does having courage mean
how do i factor 54a + 24b
What role did President Truman play in the area of civil rights? A. He desegregated schools with an executive order. B. He ordered troops to areas where r
is this correct or need more? but still need help
Rick and his family spent 1.25 hours setting up their tent. They spent 1.04 as much time unpacking their camping supplies. How much time did Rick and his family
When Muslims established Indian empires during the rule of the Delhi sultans, they clashed with the Hindus. What was a key difference between Muslims and Hindus
What was the outcome of the Boston massacre