zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

Write the rational number as a decimal -21/16
Write an equation for the line perpendicular to y=2x 4 that contains (3, -2)?
Find the common difference for the sequence shown. 56, 49, 42, 35, ... -12 -7 7
Which 2 numbers add up to 8, but multiply to get 40?
What is the solution to: Create two whole number division problems that have a quotient of 9 and a remainder of 5. justify which is greater using decimal divisi
Is conflict unavoidable among Israel and its Arab neighbors? Why or why not?
A cyclist named Carly Daugherty accelerates from 0 m/s to 8 m/s in 3 seconds. What is her acceleration? Is this acceleration higher than that of Soul Train’s
The Intolerable Acts caused the formation of the Continental Navy
Sugary sports drinks are the best for hydration. a. True b. False
why are scientist surprised to find coal in artic