bcheng102600 bcheng102600
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

1. Lily spent 4 times as much as her sister Sue. If the girls spent $24, how much did each girl spend?

Respuesta :

keencar18
keencar18 keencar18
  • 03-06-2021

Answer:

Lily spent $19.20, Sue spent $4.80. Make sure to include the units.

Step by Step:

Lets say Sue is X

4x+x=24

5x=24

x=24/5

x=4.8

So sue spent 4.8.

24-4.8=19.2

Lily spent 19.2

Check:  4(4.8)=19.2

19.2+4.8=24

Answer Link

Otras preguntas

QUESTION 9 What should be included in the total measurement of output? O a. Formed stools. O b. Perspiration. C. Emesis. O d. Sputum.
look at the image for the question
Would √x+6 -4 = x be an extraneous solution? The x + 6 are under the radicands line.
¿Cuál es la ventaja principal de una tabla dinámica?
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST!!!
2) Tìm các giá trị của x để biểu thức M = (x + 5).(x + 9) a) có giá trị dương. b) có giá trị âm
Choose all fused sentences, Choose all that apply. Matt attends college he majors in computer science, My teacher is strict she does not accept late work Carol
What is done cannot be undone,_____?(tag question)
What does the Time Traveller look like when he enters dinner in The Time Machine? A. He looks clean and put together. B. He looks crazy and darting across the r
(cos^2x-sin^2x)-sin4x+sin^22x=0