49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

A circular pen has an area of 64[tex] \pi [/tex] square yards. What is the circumference of the pen. I need help.
A key difference between incidental and intentional learning is the degree to which information is
Can you think of a shortcut for calculating the network addresses of consecutive /30 subnets?
Write the equation of a line that passes through (4,-1) and (-2,-10) in slope intercept form
Which artists' tricks did Michelangelo use in his monument, Tombs of Giuliano and Lorenzo de' Medici
What is the equation of the line in standard form?
A payday loan is a type of ____. A. single payment loan B. installment loan C. revolving credit D. unsecured loan
two times a number added to another number is 25. three times the first minus the other number is 20
Jim crow laws in mid-1900s america are examples of ______ discrimination
What did sumerian city states often go to war with one another?