Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

If a can of baking spray cost 1.49 and the spray contains 5 ounces. How much would you pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
First, since 5 ounces is $1.49, you would divide $1.49 by 5 to get $0.298. Then, you have to round. $0.298 rounds to $0.30. One ounce of baking spray costs $0.30.
Answer Link

Otras preguntas

What motivated the unethical behavior of real estate agents, lenders, and borrowers that led to the financial crisis of 2008?.
Your worksheet contains confidential information in column C; to prevent others who use your worksheet from seeing the data, you can _____ column C.
7 Find mzx. X (2x + 22)° (9x – 15) Z Y (4x + 11) W
In 1846, war broke out between the united states and mexico. What was the main cause of this war?.
A circular rug has a diameter of 2 feet. How much space does the rug take up on the floor?
please help me asap I will give brainliest​
Given that angle a = 72° and angle b = 37°, work out x. The diagram is not drawn accurately.
The function mmm is given in three equivalent forms. Which form most quickly reveals the vertex? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) A m(x)=4(x-1)^2-36
Which food is from the protein group? a. banana - 1.3 protein b. eggs - 6 g protein c. potato - 4.3 g protein d. butter - 0.1 g protein Explain you answer??
Just give me the answer lol