krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Which switch configuration creates a short circuit? A. Switches 1, 3, and 4 closed, switch 2 open B. Switches 1, 2, and 3 closed, switch 4 open C. Swit
How much has the Canadian dollar relative to the United States dollar changed (as a percentage) from the years 1956 through 1976?
The graph of a linear function intersects with the x axis at a point with an abscissa of 4 and with the y axis at a point with an ordinate of 11. Write the form
Which of the following is a service that banks provide? A- trading stocks B- exchanging money C- printing money D- loaning money
In the fiscal year 2016, most of the state of Georgia's revenue came from personal income tax. Which of these was the next-largest source of revenue?
May I Get Help On This
Can someone see if I did these right?
A house is purchased for 225,000. 12 years later it is worth 312,000. I assume the appreciation of the house is linear. Find the equation of the line that model
The elephant-headed god, who is a symbol of abundance, is
Whats the least amount of wrapping paper ✨